Elektroakusztikai rendszerek problémái Hangforrások, megfigyelők, modellek Technika, fejlődés,
minőség

Technika, fejlődés, minőség

Tartalom

Audiotechnika és technológia

Technikai fejlődés

Technikai minőség

Feladatkompatibilitás

Feladathatékonyság

Technikai életciklus

Környezeti kompatibilitás

Alisca Orange akusztikai információ technológia

Az Alisca Orange információs-technológia kialakulása

Az alapprobléma

Kutatási módszerváltás

Feladatkompatibilitás és feladathatékonyság

Technikai életciklus

Környezeti kompatibilitás

Az Alisca Orange információs-technológia speciális alkalmazásai

Tömbi struktúrák(akusztikai és elektroakusztikai alkalmazás)

Felületi struktúrák (elektronikai és elektroakusztikai alkalmazás)

Speciális vizsgálatok

Technológiai együttműködés más céggel

Az Alisca Orange fejlesztési stratégia általánosítási lehetőségei

Audiotechnika és technológia

Életminőségünket meghatározó technikai környezetünk tárgyairól alaposabb vizsgálódással meglepő, sőt megdöbbentő tények juthatnak tudomásunkra. Az ipartechnológiák fejlődése nem hozza automatikus magával a célfüggvény megvalósulásának egyre magasabb szintjét. A helyzet azért is figyelemre méltó, mert hosszú távon megfigyelhető állapotról van szó, ennek ellenére még mindig ismeretlen az ipar előtt. (bővebben: retroaudio menüpont)

Egy elektroakusztikai rendszer hangzási minőségét a zenei információ megőrzésének visszaállításának mértékével jellemezhetjük, az eszközök eszmei értékét pedig a benne alkalmazott megoldások (fiziológiai-biológiai szükségletünkkel kompatibilis) hatékonysága mutathatja meg.

Technikai fejlődés

„A technikai tárgyak nem fejlődnek, csak általunk változnak. A tévesen választott logikánk csupáncsak a lényeget, az ember önfejlesztő kognitív tevékenységét és teremtő készségét, valamint azok fejlődését hagyja számításon kívül.” (*)

Feladatuk leglényegesebb vonatkozásában mutatnak alapvető hiányosságot: fejlődésük nem konvergál, biológiai (fiziológiai) igényünk egyre magasabb szintű kielégítéséhez.

Technikai minőség

„A fejlődésnek ez a meghatározása azt is jelenti, hogy a minőségi változás megkülönböztetésével, sokkal inkább a tökéletesedést, a tökéletlenség fokozatainak útját fogalmazzuk meg, semmint a tökéletlentől a tökéletesig tartó fejlődést. A tökéletlen fejlődési utak mindegyike viszont folytonos és megállíthatatlan hiba-felhalmozódással is jár.” (*)

A termékek, eszközök tulajdonságait, nemzetközi szabványok, és egyéb megállapodások rögzítik. Ezek a minősítések szükségszerűen összefüggnek az ipari fejlődés és a tudományos kutatások színvonalával. Ebből az is következik, hogy minősítések nem rendelkeznek külső referenciával.

*Szántó Borisz: Mi a fejlődés a fogalom mind természet-, mind társadalomtudományi vonatkozásában? (Elhangzott az „Új tudás és új tudat a tudástársadalom korszakában” című nemzetközi konferencián, Budapest, 2002. február 2-án)

Feladatkompatibilitás

A gyűjtőnéven információs technológiáknak (elektronika, számítástechnika, távközléstechnika) nevezett területek valójában nem információfeldolgozással, hanem jel- vagy adatátvitellel foglalkoznak. Ennek megfelelően mesterségesen előállított jelekkel vizsgálják, mérik és specifikálják az eszközöket vagy alkatrészeket. A kifejezetten audió célokra fejlesztett passzív és aktív alkatrészeket és végtermékeket is e technológiák valamelyikével gyártják. E technikák elvi alapjainak nem tárgya a villamos jel és az eredeti jelenség információtartalma közötti eltérés teljes körű vizsgálata. Ezekkel a technológiákkal készült fölvevő, tároló vagy lejátszó rendszernek (vagy egyes elemeinek) minősége ezért nincs közvetlen kapcsolatban a hangzásminőséget leginkább meghatározó paraméterrel: az eredeti akusztikai információtartalommal. Helyette a tervezés célfüggvényeként az akusztikai információ megőrzés szempontjával nem kölcsönösen egyértelmű jelátviteli paramétereket optimalizálnak.

Feladathatékonyság

Az alkalmazott megoldások feladathatékonysága az előző három pont hiányos teljesítése miatt alacsony.

Technikai életciklus

Minőségbiztosítási rendszerekkel csak az üzemi paraméterek állandóságát garantálják a kalkulált élettartamra. A technikai avulási idő a technikai fejlődés függvénye. Ha a fejlődés látszólagos, megkérdőjelezhető az avulási idő is.

Környezeti kompatibilitás

A környezetterhelés is szükségtelenül magas, ha technológiai-technikai szempontból alacsony hatékonyságú az eszközrendszer.

Alisca Orange akusztikai-információs technológia

Az Alisca Orange információs-technológia kialakulása

A rendszerváltás előtt különféle gazdasági keretek között, már több mint egy évtizede is foglalkoztunk hangreprodukciós készülékfejlesztéssel. Ebben az időszakban történtek hazai kutatóintézetekkel konzultációk és rendeltünk meg tőlük speciális mérési sorozatokat. Ezt a tevékenységet, a szekszárdi Alisca Patent nevű innovációs profilú cég is támogatta. Velük együtt alakítottuk meg cégünket 1992-ben. A hivatalos megalakulás után kutatás-fejlesztésünk során fokozatos közelítéssel kialakított elvi modellbővítések (klasszikus és mikrofizikai modell) alapján felismertük, hogy az ismert szakmai modellek alapján készülő elemek és a belőlük felépített elektroakusztikai rendszer akusztikai információ-áteresztőképességénél, elvileg hatékonyabb megoldások hozhatók létre. A megoldások egy része szabadalmaztatott és a további fejlesztési munkák során szabadalmaztathatóak.

Az alapprobléma

Cégünk feladatkörébe elsősorban az elektroakusztikai rendszerek fejlesztése tartozik. A fejlesztési munkánk során kiderült, hogy nincs egyértelmű korreláció a műszakilag fejlettebb megoldások és a hangzásminőség között. Tudomásunk szerint ezt az audió ipar nem vette észre, illetve munkamódszereik kizárják a probléma megismerésének lehetőségét. Az eddigi vizsgálati módszerek és mérőeszközök azért nem voltak képesek ezt a területet föltárni, mert minden erre a célra létrehozott vizsgálóeszközben eredendően benne van az a korlát, amely a detektálását megakadályozza, illetve elvileg alkalmatlan rá.

Kutatási módszerváltás

Felismertük, hogy ebből az ellentmondásos helyzetből kikerülni, jelentős gnoszeológiai fordulat nélkül nem lehet. E fordulathoz polidiszciplináris kutatási módszer vezetett, melyben a témától távolabb eső szaktudományok széles körét is igyekeztük alkalmazni. A módszer részletesebb leírása, a Hangforrások, megfigyelők, modellek menüpontban találhatók.

Feladat kompatibilitás és feladat hatékonyság

Az új modellből következően szűkítettük az anyagok, struktúrák és funkciók körét. A gyakorlatban megvalósított megoldások jelentőségét az is mutatja, hogy a bővített modellen alapuló technológia alacsony önköltséggel kivitelezhető és mégsem jelent kompromisszumot az adott elem vagy elemek akusztikai információ áteresztő-képességének alakulásában. Tehát nagyléptékű beruházás nélkül is meg tudtunk oldani jó néhány alapvetően fontos technológiai és rendszertechnikai lépést. Amennyiben a teljes elektroakusztikai rendszer minden eleme ezzel az alacsony önköltségű technológiával állítható elő, akkor az egész szakterületre általánosan érvényes technológiai optimumról beszélhetünk.

Technikai életciklus

A feladatkompatibilitás és feladathatékonyság egyidejű kielégítése kinyújthatja a technikai avulási életciklust is. Az élettartam a bonyolultság csökkenésével nőhet.

Környezeti kompatibilitás

Kevesebb anyag és energiaráfordítással készülhetnek a termékek.

Technológiánk környezetbarát: nem használunk veszélyes anyagokat, nem képződik káros hulladék.

Az Alisca Orange információs-technológia speciális alkalmazásai

Amennyiben szeretnénk optimális információátvitelt elérni (a mindenkori műszaki korlátok léte mellett), úgy minden szerkezeti és áramköri elemet az új, bővített modellre épülő technológiával kellene előállítani! E technológia egyidejűleg többféle elvárásnak képes megfelelni. Minden felhasznált anyag az eredendő funkciót szolgálja, az anyagok (atomok, molekulák) viszonylag szűk körét használja, takarékos az anyagmennyiségekkel, alacsony energiaszükségletű. A szűkös lehetőségeink miatt technológiánkat laborszinten és nagyon korlátozott területeken tudtuk megvalósítani és kipróbálni.

Tömbi struktúrák(akusztikai és elektroakusztikai alkalmazás)

Tömbi struktúrák elsősorban készülék és hangdobozok, állványokra, rezgéscsillapító elemekre korlátozódtak. (példa: szénszálszövet+műgyanta kötőanyagú kompozit)

Felületi struktúrák (elektronikai és elektroakusztikai alkalmazás)

Felületi struktúrák egyszerű elektronikai alkatrészek előállításában, módosításában szerepelnek.

Példa folyadék fázis alkalmazásra: szol-gél vékonyréteg struktúrát viszünk felületre. A film megszilárdulása közben adhéziós kötést hoz létre a hordozón. A rétegek megszilárdítását szárítással, hőközléssel (hőkemence vagy infravörös fény) érjük el.

Speciális vizsgálatok

Az alapanyagokra speciális vizsgálatokat vezettünk be, annak érdekében, hogy a kitűzött fejlesztési célunkat elérhessük. Ilyen, pl. a dielektrikumok memóriaeffektusának mérése és a kész alkatrészek mikrofóniájának vizsgálata. Az általunk elvárt követelmények egyikének sem felel meg az ipar által gyártott egyetlen vékonyréteg struktúra sem!

Az elektronikai ipar részére gyártott passzív alkatrészek (kondenzátor, ellenállás, huzal) jelentős hányadát vékonyrétegnek tekinthető struktúrák is alkotják.

Technológiai együttműködés más céggel

Szilárd dielektrikumú kondenzátor, a mikroelektronikától az energetikai felhasználásokig.

Célunk, a műanyag dielektrikumoknál magasabb fajlagos átütési szilárdság elérése. (> 100 KV/mm)

Az Alisca Orange fejlesztési stratégia általánosítási lehetőségei

-Méréstechnikai közelítés: a mérési elv és műszer kidolgozás alatt van. Célunk, hogy egy EU-s projekt keretén belül kidolgozhassuk egy akuszto-termodinamikai mérőműszert, mely detektálja és méri az információk eddig ismeretlen tulajdonságát.

-Technológiai közelítés: új kutatási módszerrel kidolgozott technológiákkal létrehozott feladat hatékony technika. (Az A.O. speciális megoldásokból kiindulva, hatékonyabb információfeldolgozás és átvitel, tekintet nélkül az információ hangi, képi vagy adat jellegére)

-Filozófiai közelítés: az új technológiák elvi alapjainak a kidolgozáshoz elengedhetetlennek tűnik, új módon művelt filozófiát rendelni. A filozófia fejlődése a szaktudományok szerves kapcsolata nélkül esetleges, fejlettsége és minősége analóg kapcsolatban van a technológiák és technikai eszközök szintjével. Viszont filozófiai koordináció nélkül szaktudományok sem fejlődhetnek optimálisan.

A filozófia összekapcsolása az elméleti/gyakorlati munkával:

  1. Polidiszciplinaritás (megőrzi a szaktudományokban kidolgozott fogalmi struktúrák érvényességi körét, nem szintetizáló jellegű)
  2. Interdiszciplinaritás (szintetizáló jellegű, új fogalmi struktúrát igényel; egymásra hatás szigorúan határterületeken keresztül)
  3. Spirális feladatmegközelítési módszer. („egyidejű” soros és párhuzamos megismerési folyamat alakul ki a felderítendő aktuális téma körül. Ez a folytonos visszatérés egy kissé magasabb szinten minden ponthoz, garantálja a feladat optimális megoldását.